در پیوت یا در محوری چیست؟

در پیوت یکی از جدیدترین المان‌ها و وسایلی است که در معماری مدرن و ساختمان‌سازی نوین از آن استفاده می‌شود. در‌های پیوت یا درهای لولا محور یا لولا پاشنه‌ای درهایی هستن که اساس و کارکرد آن بر پایه لولای بالا و پایین قرار دارد و به همین دلیل علاوه بر زیبایی، تحمل وزن بالا را دارد، و به همین دلیل علاوه بر زیبایی، تحمل وزن بالا را دارد. این درها به تازگی مورد توجه معماران و طراحان داخلی قرار گرفته و جذابیت بی‌نظیری را به ساختمان، ویلا یا محل کار افراد می‌بخشد. با ما در ایستادر همراه باشید.

در پیوت و تفاوت آن با درهای قدیمی

جای لولاها در این درها با درهای قدیمی تفاوت دارد. لولا در این درها در قسمت بالا و پایین در نصب می‌شود، در صورتی که لولای درهای معمولی در یک طرف چهارچوب نصب می‌شوند. با توجه به مکان نصب این لولاها می‌توان نتیجه گرفت که این درها قابلیت تحمل وزن تا چند برابر درهای معمولی را دارند و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
یک نکته مهم دیگر که در این مدل درها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد طراحی شیک و شکیل آن است که مدت‌هاست جایگاه خود را در بین طراحان و معماران داخلی باز کرده و مشتری‌های بسیاری دارد.

مشخصات فنی در پیوت

درهای پیوت بر خلاف در‌های قدیمی بر روی دو لولا که در بالا و پایین نصب می‌شوند، به صورت دوران 0 تا 180 درجه می‌چرخند. این لولاها با توجه به وضعیتی که در قرار دارد و میزان باز و بسته شدن آن می‌تواند موقعیت‌های مختلفی داشته باشد. درهای پیوت را می‌توان به صورت فریم‌دار طراحی کرد. همچنین می‌توان با توجه به کاربردی که این درها دارند، از یک جهت یا دو طرف یا 360 درجه بچرخند.
اجزای دیگر درب‌های پیوت، پروفیل دور در است. پروفیل‌های آلومینیومی می‌توانند به صورت نرمال یا ترمال بریک باشند. تنها فرق آن‌ها با هم در میزان عایق‌بندی آن است. پروفیل‌های ترمال بریک به دلیل وجود عایق پل حرارتی، مقاومت خیلی بالایی در برابر حرارت دارند.

از دیگر اجزای این درها باز و بسته شدن آن است که می‌تواند دستی یا اتومات باشد. به همین دلیل با توجه به نوع بازوی آن اجزای متفاوتی دارند. جنس بدنه در هم می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. دستگیره و یراق آلات و پیچ و مهره جزء مواردی است که می‌تواند بر اساس سلیقه مشتری انتخاب شود.

از در لولا محور در چه جاهایی استفاده می‌شود؟

درهای پیوت استفاده‌های گوناگونی دارند و در محل کار، ادارات، هتل‌ها، ساختمان‌های مسکونی، ویلاها و مراکز خرید می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

در داخلی منازل: اگر منزل شما بزرگ است و قدرت مانور زیادی در طراحی داخلی فضای منزل دارید می‌توانید از درهای لولا محور استفاده کنید.

ورودی خانه: اگر منطقه آب و هوایی شما مناسب باشد می‌توانید از درهای لولا محور برای خانه خود بهره ببرید.

پنجره: در برخی از قسمت‌های مراکز خرید و هتل‌ها می‌توانید از پنجره‌های لولا محور استفاده کنید.

در رستوران: برای رستوران‌ها، درب‌های لولا محور یک گزینه عالی به شمار می‌روند، چون گارسون‌ها هنگام پذیرایی لازم نیست در را با فشار باز کنند.

مزایا و معایب درهای پیوت یا در محوری

هر چیدمان مدرنی که برای تجهیزات داخلی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد بنا به ضرورت خود مزایا و معایبی دارد که باید با توجه به فضای ساختمان و دیگر المان‌های سازه شما مورد استفاده قرار بگیرد.

مزایای درهای پیوت

 • ظاهر آن بسیار مدرن و شیک است، چون هیچ‌گونه چهارچوبی ندارد
 • با توجه به تولید در ابعاد بزرگ طرح های متفاوت و زیبایی را می توان اجرا کرد.
 • در واقع یک در مخفی هم به شمار می‌رود و قابل نصب داخل دیوار است
 • بزرگ‌ترین حسن آن چرخش 0 تا 360 درجه‌ای آن است
 • می‌توانید آن را از هر دو طرف باز کنید
 • نصب آن آسان است و می‌توانید اندازه آن را به دلخواه سفارش دهید
 • در فضای داخلی خانه صرفه‌جویی می‌شود
 • برای ورودی ساختمان که فضای باز و بزرگی دارید، درب پیوت بهترین انتخاب است
 • شکل ظاهری در، به خاطر جایی که لولاها نصب می‌شوند، برای افرادی که از آن استفاده می‌کنند حس خوشایند و متفاوتی ایجاد می‌کند
 • چون وزن از لولا به کف زمین منتقل می‌شود، توانایی تحمل وزنی بیش از 500 کیلوگرم را هم خواهد داشت
 • امنیت آن در در‌های دو لنگه و قدیمی بیشتر است

معایب درهای پیوت

 • اگر فضای خانه شما کوچک است، چنین دری برای شما مناسب نیست
 • نوع فریم لس آن برای مناطقی که بادخیز هستند مناسب نیست
 • اگر کودکی در خانه دارید حتما یادآوری کنید که در زمان ساخت شیارهای انگشتی را جهت ایمنی کودک نصب کنند
 • نداشتن چهارچوب در این درها باعث می‌شود که گرد و غبار و همچنین آلودگی‌های صوتی وارد فضای خانه شما شود.

قیمت در پیوت

عواملی زیادی روی قیمت این درها تأثیر می‌گذارد. برخی از این موارد با توجه به خواست کارفرما موقع سفارش و نصب محصول می‌تواند تفاوت‌هایی را ایجاد کند. برخی از این موارد عبارت اند از:

 • متریالی که در ساخت در استفاده شده، مانند شیشه یا چوب و غیره
 • یراق‌آلات مورد استفاده در ساخت در
 • مواردی که در ثبت سفارش آورده شده است
 • ابعاد و اندازه در
 • ضد سرقت یا ضد حرارت بودن آن

نکات مهم هنگام خرید در پیوت

یکی از نکات مهمی که در هنگام خرید درهای پیوت یا پاشنه‌محور باید در ذهن داشته باشید، جنس در، دستگیره‌هایی که در آن استفاده شده‌اند، قفل، لولا و یراق‌آلات آن است. مورد مهم دیگر، عدم وجود مانع در سر راه باز و بسته شدن در است؛ جایی که قصد دارید درب خود را نصب کنید باید فضای کافی برای آن وجود داشته باشد. کیفیت مواد استفاده شده و کشوری که مواد اولیه از آنجا وارد شده هم مهم است.

از طرف دیگر لولا در این درها از اهمیت بالایی برخوردار است. برای آنکه بتوانید یک در با کارایی عالی خریداری نمایید دقت کنید که لولاهای این درها از کدام کشور خریداری و وارد شده‌اند.

متریال در پیوت

در پیوت معمولا از شیشه سکوریت و به صورت تکجداره ساخته می‌شود. از شیشه‌های رنگی، مات (ساتینا) و طرح‌دار می‌توان برای این درها استفاده کرد.

این درها معمولا به صورت فریم‌لس یا فریم‌دار اجرا می‌شوند. دور تا دور این درها پروفیل دارد که معمولا از جنس آلومینیوم تهیه شده است. رنگ این فریم‌ها به صورت الکترواستاتیک یا آنادایز به کار برده می‌شود.

نحوه نصب در پیوت

در‌های پیوت، لولا محور هستند و فضای بازشویی احتیاج دارند که از درهای معمولی بیشتر جا می‌گیرد، باید هنگام نصب، یک فضای 180 درجه‌ای برای چرخش این درها در نظر بگیرید. زمانی متوجه کاربرد این درها می‌شویم که بخواهید از در یک لنگه برای ورودی منزل خود استفاده کنید. این درها کارایی خاصی هم دارند مثلا برای جابه‌جایی میزهای بیلیارد می‌توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید و وسایل بزرگ خود را بدون مشکل تغییر مکان دهید.

نتیجه‌گیری

درب‌های پیوت جزء درهای سنگین به شمار می‌روند که روی دو لولای بالا و پایین می‌چرخند و محور حرکت آن‌ها از این دو بخش شکل می‌گیرد، درهای لولا محور بسیار سنگین هستند که نصب آن‌ها تخصص و مهارت خاصی نیاز دارد.