استانداردهای درب دولنگه بیمارستانی

درب دولنگه بیمارستانی یکی از محصولات در دسته بندی درب‌های مقاوم در برابر حریق است که طراحی و ساخت آن نیاز به استانداردهای خاصی دارد. بیمارستان‌ها از جمله مراکزی هستند که باید از لحاظ ایمنی و سلامت بالاترین استانداردها را در همه بخش‌ها از جمله تجهیزاتی مانند درب لحاظ کنند. راحتی و سهولت کاربرد درب‌ دولنگه بیمارستانی در کنار عواملی مانند تمیزی، پیشگیری از انتشار عوامل بیماری‌زا و اشعه‌های مضر به سایر بخش‌ها واز نکات قابل توجه در طراحی و ساخت این درب‌ها است. در این مقاله قصد داریم پس از بیان کاربردهای درب دولنگه، استاندارد‌های درب دولنگه بیمارستانی را با فاکتورهای متعددی بررسی نماییم.

 

کاربرد درب دولنگه بیمارستانی

درب دولنگه از بخش‌های مهم فنی در ساخت‌و‌ساز بیمارستان است. سرعت باز و بسته شدن درب در زوایای 180 درجه از این جهت حائز اهمیت است که سرعت و سهولت برای عبور دو طرفه برانکاردهای حامل بیمار و عوامل پزشکی وجود داشته باشد که برای رعایت این مسئله از دو روش استفاده می شود، روش اول استفاده از در دو لنگه فلزی با سیستم هوشمند که از هر دو سمت دوربین برای درب لحاظ شده که با تردد نفر یا تخت بیمارستانی در ها به صورت اتوماتیک باز می شود که در زمان حادثه سیستم هوشمند غیر فعال شده و در به صورت مکانیکی جهت فرار عمل می کند  و روش دوم استفاده از یک در فلزی و یک در شیشه ای اتوماتیک که در فلزی به وسیله نگهدارنده همیشه باز می باشد و در شیشه ای که با تردد تخت یا نفر باز و بسته می شود و در زمان حادثه در شیشه با سیستم هوشمند باز می شود و به همان صورت باقی مانده و در فلزی پس از قطع برق نگهدارنده رها شده و به صورت مکانیکی جهت فرار عمل می کند  لازم به ذکر است درب دولنگه بیمارستانی در دسته‌بندی درب های مقاوم در برابر حریق قرار می‌گیرد و همین ویژگی منجر به تسریع تخلیه بخش‌ها در هنگام آتش سوزی و ممانعت از انتشار آتش به سایر بخش‌ها خواهد شد.

درب دو لنگه بیمارستانی ایستادر

فضاهای متعدد بیمارستان مانند بخش بستری، اتاق‌ عمل، اورژانس،اتاق برق، راه پله های عمومی و فرار، رختشویخانه ودر استفاده از درب بیمارستانی هر کدام نیاز به رعایت استانداردهای مختص خود دارند. به عنوان مثال در بخش بستری می‌بایست عرض درب‌ها زیاد بوده و شیشه با اندازه مناسب روی درب تعبیه شود. استفاده از شیشه‌های نسوز در درب بیمارستانی علاوه بر مقاومت در برابر آتش سوزی، برای ایجاد دید مناسب در هنگام عبور و مرور افراد از جهت مخالف الزامی است.

بنابراین درب دولنگه برای استفاده در موارد زیر مناسب است:

درب بیمارستانی اتاق جراحی با روکش استیل مقاوم

درب بیمارستانی رادیولوژی و پرتودرمانی با لایه سرب تا قطر سه میلیمتر

درب بیمارستانی اتاق‌های ایزوله و استریل با قابلیت درز بندی صددرصد با روکش استیل

مراکز جراحی محدود پزشکان و دندانپزشکان

مراکز توانبخشی

آزمایشگاه‌ ها یا منطقه قرنطینه

آزمایشگاه‌های آنالیز و تجربه

و….

 

استانداردهای درب دولنگه بیمارستانی

جنس درب بیمارستانی

در گذشته درب‌های به کار رفته در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی عموما از جنس چوب بودند که این مسئله مشکلاتی را از جمله آسیب به قسمت های چوبی به دلیل اصابت تخت و تغییر شکل  پس از مدتی از نصب به نسبت حالت اولیه را به همراه داشت. جنس مواد به کار رفته در ساخت درب دولنگه بیمارستانی باید خاصیت آنتی باکتریال و قابلیت شستشو داشته باشد. امروزه تکنولوژی‌های جدید در طراحی و ساخت درب دولنگه بیمارستانی استفاده از موادی مانند پلیمر را جایگزین چوب کرده است. مواد اولیه پلیمری در عین سبک بودن به اندازه کافی دوام و استحکام دارند. این مواد از یک سو مقرون به صرفه هستند و از سوی دیگر مانع از انتشار اشعه مضر، عوامل بیماری‌زا ومی‌شوند. در برخی از این درب‌ها درزهای بین دو لنگه در با لاستیک‌هایی بسته می‌شود تا از انتشار ناخواسته آلودگی از خارج به محیط استریل و از داخل محیط قرنطینه به بیرون جلوگیری شود.

دوام و استحکام درب بیمارستانی

سرعت باز و بسته شدن درب دولنگه بیمارستانی تحت تاثیر وزن سبک آن است تا در در عملکرد پرسنل بیمارستان وقفه ایجاد نکرده و کاملا بی‌صدا کار کند.. البته دوام و استحکام درب نیز باید در کنار وزن سبک لحاظ شود. در حین عبور سریع تخت و برانکاردها، صندلی چرخدار ولازم است درب به سهولت باز شود و آسیبی به درب یا افراد وارد نشود. برای تامین استحکام لازم دور تا دور درب در بخش‌های آسیب‌پذیر زیرسازی می‌شوند و از روکش‌های استیل برای افزایش استحکام و همچنین زیبایی درب استفاده می‌شود.

 

مقاومت درب در برابر ضربه و فشار، زنگ زدگی و خوردگی مهم است و از این نظر درب‌های پلیمری مقاومت بیشتری دارند. درب های بیمارستانی به خاطر شستشوی مداوم باید در برابر زنگ زدگی مقاوم باشند که معمولا استفاده از استیل آلیاژ 3.4 و رنگ قابل شستشو این نیاز را برآورده می‌کند. گاهی نیز در پوشش درب دولنگه، ام‌دی‌اف 8 میلی‌متر به کار می‌رود و برای ایجاد مقاومت در برابر رطوبت و شستشو از رنگ‌های ضد رطوبت پلی اورتان استفاده می‌شود.

 
نصب درب دولنگه بیمارستانی ایستادر

ابعاد درب دو لنگه بیمارستانی

ابعاد درب دو لنگه بیمارستانی استاندارد مشخصی دارد که باید در ساخت و طراحی لحاظ شود. ابعاد استاندارد درب دو لنگه چهارچوب 180 سانتی‌متر با ارتفاع 220 سانتی‌متر است. درب دولنگه از لحاظ ارتفاع با درب تک لنگه یکسان است و تنها عرض بیشتری دارد. لازم به ذکر است در تمام پروژه‌ها و کاربردها عرض 200 سانتی‌متر موردنیاز نبوده و یا مقدور نیست. در چنین شرایطی کارخانه‌های سازنده به ساخت سایز‌های سفارشی مورد تایید سازمان آتش نشانی می‌پردازند. عرض 160 و 170 سانتی‌متر از جمله عرض‌های رایج درب دولنگه است.

در صورت استفاده از درب دولنگه با عرض 160 یا 170 سانتی‌متر می‌بایست بازشو اصلی درب دولنگه با عرض 95 سانتی‌متر در نظر گرفته شود و عرض باقیمانده برای لنگه دیگر درب لحاظ شود. درب دولنگه بیمارستانی به دو صورت دو لنگه بازشو و تک لنگه بازشو قابل سفارش است، اما نوع رایج تر آن دولنگه بازشو می‌باشد. اگر درب دولنگه بازشو سفارش دهید به یک جک هیدرولیک برای هر دو لنگه نیاز خواهید داشت.

نصب درب دولنگه بیمارستانی

نصب درب دولنگه از پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر انواع درب‌ها برخوردار است. برای تامین استحکام مورد نیاز این درب‌ها لازم است پشت چهارچوب پس از نصب با مصالح پر شود. بادخور درب دولنگه از ارتفاع  یک سانتی متر و از عرض نیز یک سانتی‌متر است در نتیجه ابعاد فریم یا ساب فریم انتظار درب دولنگه از عرض 181 سانتی‌متر و ارتفاع 221 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. در واقع برای ایجاد فضای مناسب مصالح ریزی و جوشکاری پشت چهارچوب از بادخور استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که استفاده از مصالح با درصد بتن بالا می‌تواند منجر به تغییر فرم چهارچوب فلزی شود.

 

تجهیزات اختصاصی درب بیمارستانی

امکان افزودن برخی ویژگی و قابلیت‌ها به درب‌های دو لنگه بیمارستانی دولنگه یا بادبزنی وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیر است:

افزودن انواع قفل برقی

قابلیت اتصال قفل به انواع اکسس کنترل (control access)

قابلیت اتصال انواع آرام‌بند برای جلوگیری از ایجاد سر و صدا

روکش استیل جهت جلوگیری از برخورد ویلچر و برانکارد و تخت

استفاده از ورق سرب داخل درب جهت جلوگیری از انتشار اشعه های مضر

به کارگیری لید کاور جهت جلوگیری از قطع برق در بین درب

و

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *