درب ریلی یا کشویی

درب ریلی یا کشویی _مزایا و معایب درب ریلی

درب ریلی یا کشویی نوعی از درب ها ی مدرن می باشد. درب ریلی زیبایی خاصی به محیط می بخشد. و بسیار کاربردی است. از این گونه درب در مکان های مختلف نظیر: درب پارکینگ، درب اداره، درب پارکینگ و حتی به عنوان درب داخلی ، درب کمد و درب پاسیو استفاده می شود.

انواع درب ریلی

درب ریلی تنوع بسیاری داشته و در مدل های متنوع به بازار ارائه می شود. در ادامه انواع درب های ریلی را معرفی می کنیم.

انواع درب کشویی:

 • Bypass
 • Pocket
 • Bi-Fold
 • فرانسوی
 • آکاردئونی

درب ریلی Bypass

درب های bypass رایجترین و کاربردی ترین نوع درب کشویی هستند. این گونه درب برای فضاهای کوچک مناسب بوده و با استفاده از این درب دیگر نیازی به فضای برای باز کردن درب ندارید.

این نوع درب با استفاده از ریل های موجود در بالا و پایین و حرکت درب بر روی ریل به سمت چپ و راست، باز و بسته می شوند.

برای اجرای درب bypass بایستی عرض مافی برای قرار گرفتن ریل وجود داشته باشد.

درب Pocket

درب pocket  نوع دیگری از درب ریلی یا کشویی است. ان درب نیز برای فضاهای کوچک مناسب است. درب pocket  در مقایسه با درب Bypass ابعاد کوچکتری دارد. در واقع این نوع درب لولا نیاز ندارد و با حرکت روی داخل دیوار می شود.

درب Bi-Fold یا تاشو

درب تاشو ریل ندارد. در واقع این درب از چند قسمت تشکیل شده که امکان تاشدن را فراهم می کند. این گونه درب ها نسبت به درب های که دارای لولا هستند، فضای کمتری برای باز شدن نیاز دارد. به عبارتی دیگرمی توان این گونه درب ها در فضای که عرض کمی دارد نیز استفاده کرد.

درب ریلی یا کشویی فرانسوی

درب های فرانسوی، درب های دو لنگه ای هستند که به عنوان درب ورودی یا درب داخلی استفاده می شوند.

اصولا درب های فرانسوی همراه با پنل و ترکیب شیشه هستند. و متریال مورد استفاده برای فریم در این درب ها چوب، آلومنیم و.. می باشد. این گونه درب ها به صورت ریلی نیز قابل نصب و اجرا هستند.

درب ریلی آکاردئونی

درب کاردئونی به نسبت بقیه درب های آکاردئونی ارزان تر است. و باز و بسته شدن این درب مانند آکاردئون است. درب ریلی آکاردئونی نیاز به فضای کمی دارد. به عبارتی دیگر فضای کوچکی را اشغال می کند.

متریال درب ریلی یا کشویی

متریال درب بایستی با توجه به محیط انتخاب شود. در ادامه برخی از متریالهای درب ریلی را معرفی می کنیم.

 • چوب
 • آلومینیوم
 • فایبر گلاس
 • وینیل
 • استیل

چوب

چوب کاربردی ترین و رایج ترین نوع متریال برای درب های ریلی است. دلیل محبوبیت چوب نسبت به سایر متریال ها کلاسیک بودن آن، ماندگاری و دوام بالا، زیبایی می باشد. علاوه براین موارد چوب مراقبت زیادی نیاز ندارد.

آلومنیوم

درب های ریلی یا کشویی با متریال آلومنیوم شیک و ساده بوده و برای پاسیو مناسب هستند. این گونه درب ها وزن سبکی داشته، دوام بالایی دارند و مراقبت نسبتا کمی نیاز دارند. از ویژگی های مثبت این متریال عدم خش پذیری است.

فایبر گلاس

فایبرگلاس بسیار شبیه به چوب است. زیبا است و قیمت مناسبی دارد. درب ریلی فایبر گلاس در مقابل تغییرات آب و هوا مقام است. این گونه درب نیاز به مراقبت زیاد ندارد. دوام آن بالا است و با استفاده از این متریال بطور بهینه از انرژی استفاده می کنید.

وینل

درب رینلی با جنس وینل نیز به مصرف بهینه انرژی کمک کرده و در مقابل حرارت مقاوم است. ونیل ارزان ترین نوع متریال برای تولید درب ریلی است.

استیل

بدون شک استیل نسبت به تمامی متریال ها مقاوم تر است و دوام بالاتری دارد. از مزایای متریال استیل مقاوم بودن در مقابل تغییرات آب و هوا است و از معایب آن نیاز به رنگ آمیزی مرتب می باشد.

مزایا و معایب درب ریلی یا کشویی

مزایا

 1. نیاز به فضای بازشو ندارد. (این گونه درب فاقد لولا بوده و در جهت ریل باز و بسته می شود اما نیاز به عرض کافی دارد.)
 2. نورگیر بودن این نوع درب (با توجه به اینکه از شیشه در درب های ریلی استفاده می شود باعث می شود تا از نور طبیعی بهره گیرید)
 3. ابعاد بزرگ
 4. انعطاف پذیری بالا در تمامی فضا ها

معایب

 1. نیاز به تمیز کردن مداوم
 2. ماندن اثر انگشت بر روی این گونه درب ها (این درب ها دستگیره ندارند. و دست به درب در تماس است به همین دلیل اثر انگشت بر روی درب باقی می ماند.)
 3. نصب سخت
 4. بوجود آمدن اختلال در عملکرد درب ریلی (گاهی پیش می آید که درب به سختی باز و بسته می شود و دچار اختلال می شود.)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *