انواع یراق آلات درب ضد حریق

یکی از موارد مهمی که در زمان خرید درب ضد حریق باید داشته باشید این است که انواع یراق آلات درب ضد حریق را بشناسید و با ویژگی‌های مختلف آن‌ها آشنا باشید تا به این صورت بتوانید خرید مطمئن تری داشته باشید. شما باید همواره نکته مهم را به یاد داشته باشید که یراق‌آلات مورد نظر شما برای درب ضد حریق باید استانداردهای مرتبط با مقاومت در برابر آتش را دارا باشند تا بتوان با خیال راحت از آنها به عنوان درب ساختمان مسکونی و شرکت‌ها و… استفاده کرد. در ادامه این مطلب از ایستادر ما انواع یراق آلات درب ضد حریق را خدمت شما معرفی می‌کنیم و توضیحات کاربردی را در خصوص هر کدام از قسمت‌ها با شما در میان خواهیم گذاشت.

 

یراق آلات استفاده شده در انواع درب ضد حریق

اولین موردی که در این مطلب باید بدانید این است که برای انواع مختلف درب‌های ضد حریق از یراق آلات متفاوتی استفاده می‌شود که سازگاری بیشتری با جنس درب شما داشته باشند. همچنین قبل از این که به معرفی یراق آلات درب ضد حریق برسیم این نکته را باید در نظر داشته باشید که آهن استفاده شده در دربهای ضد حریق از نوع آهن نرم است که در آن دو درصد کربن وجود دارد و از زمان‌های قدیم در مکان‌هایی به کار می‌رود که باید کشش زیادی را تحمل کنند. انعطاف پذیری و دمای ذوب بالا این محصولات باعث شده است که واکنش بسیار مثبتی در زمان آتش سوزی داشته باشند. انواع دربهای ضد حریق عبارتند از درب ضد حریق فلزی، درب ضد حریق شیشه ای و درب ضد حریق چوبی که یراق آلات استفاده شده در آنها می‌تواند متفاوت باشد.

 

معرفی انواع یراق آلات درب ضد حریق

به طور کلی یراق آلات درب ضد حریق به قسمت هایی مانند لولا، دستگیره، قفلها و… گفته میشود که میتوانید در زمان انتخاب درب ضد حریق آنها را به صورت جداگانه انتخاب کنید. اگر چه در برخی موارد یراق آلات تولید شده در خارج از کشور، محصولات وارداتی دارای قیمت بالاتر و کیفیت بهتری هستند اما اگر شما به دنبال یراق آلات درب ضد حریق با قیمت مناسب هستید بی‌شک محصولات تولید داخل کشور برای شما بسیار مناسب تر خواهند بود. همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشید که بخش‌های مختلف یراق آلات درب‌های ضد حریق، دارای انواع مختلفی هستند و با شناخت انواع مختلف این محصولات شما در زمان خرید میتوانید انتخاب‌های هوشمندانه تری داشته باشید.

 

قفل‌های در

یکی از اصلی‌ترین انواع یراق آلات درب ضد حریق، قفلهای مورد استفاده در این درب‌ها هستند که در زمان خرید آنها باید حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که استانداردهای ایمنی لازم در آنها به صورت کامل رعایت شده باشد. این قفل‌ها باید از درون به سرعت باز شوند و در برابر حرارت بالا در زمان آتش سوزی اختلالی در روند کارکرد آنها بوجود نیاید تا به افراد اجازه دهد که به راحتی از محل حادثه فرار کنند. مدل‌های مختلفی از این محصولات در بازار موجود می‌باشد که شما با توجه به مکان مورد نظر خود و همچنین موارد استفاده باید یکی از آنها را انتخاب کنید. همچنین قبل از بررسی انواع قفل‌های درب ضد حریق این مورد مهم را باید در نظر داشته باشید که محصولات موجود در بازار ایران به سه دسته تولید ترکیه، چین و ایران تقسیم می‌شوند که در بین آنها نمونه‌های تولید کشور ترکیه از کیفیت بهتری برخوردارند.

 

لولا در

یکی از مهمترین انواع یراق آلات درب ضد حریق، لولا میباشد که با توجه به ابعاد درب شما تولید و مورد استفاده قرار میگیرد.از آن جایی که وزن دربهای ضد حریق زیاد است، شما باید این نکته مهم را در مورد آنها به یاد داشته باشید که باید تحمل این وزن بالا را داشته باشند و به راحتی در زمان آتش سوزی باز و بسته شوند. در ضمن این لولاها دارای بلبرینگ و پیچ تنظیم هستند که انجام عمل رگلاژ را برای شما بسیار راحت خواهد کرد. در ادامه انواع لولاهای مورد استفاده در درب‌های ضد حریق را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

 

  • لولا متری: از این نمونه لولا کمتر دربهای ضد حریق استفاده میشود، نکته‌ای که در خصوص آنها باید بدانید این است که آنها به صورت متری تولید می‌شوند و شما می‌توانید با استفاده از اره آن را به اندازه مورد نیاز خود ببرید و به صورت یکسره از بالا تا پایین درب از آن استفاده کنید.

 

  • لولا دو طرفه یا باد بزنی: این نوع لولا برای درب‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد که از دو طرف می‌توان آنها را باز و بسته کرد. بیشترین استفاده از این لوله‌ها برای درب‌های بیمارستان ها، آشپزخانه‌های بزرگ و… است.

 

  • لولا مخفی: در زمان نصب اینگونه لولا در سوراخ نسبتاً بزرگ بر روی درب ایجاد می‌شود و حالت قرارگیری آن به صورتی است که بعد از نصب در هیچ اثری از این لولا را نمی بینید. نکته مهمی که در این زمینه باید به یاد داشته باشید این است که نصب آنها بسیار حساس است و در صورتی که کوچکترین اشتباهی در مراحل نصب رخ دهد عمل کرده درب شما در باز و بسته شدن به هم خواهد خورد.

 

  • لولا آرام بند: این محصولات را که با نام لولا پمپی لولا گازور نیز می‌شناسند، در ساختار خود یک بمب دارند که کمک می‌کند تا ضربه‌های که در اثر بسته شدن محکم به در وارد می‌شود را تا حد زیادی کاهش دهد و در صورت باز ماندن درب به آرامی را به صورت اتوماتیک درب شما بسته شود. این نمونه لولا کمتر از سایر انواع گفته شده در درب‌های ضد حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *