درب ضد حریق از نظر کاربرد

درب ضد حریق دربی است که در برابر آتش و حریقی که صورت می‌گیرد ساعات طولانی مقاومت نشان می‌دهد و مانع از انتشار آتش به مکان‌های دیگر میشود. ساخت این درب ها به گونه ای است که بر اساس مکانی که قرار است آن درب در آن استفاده شود ساخته می‌شوند با متریال های گوناگون و با استفاده کردن از مواد مخصوص و به خصوص در این درب ها این امکان به وجود می آید که مقاومت بسیار بالایی در مقابل آتش سوزی و حریق از خودشان نشان دهند.

معمولاً در ساختمان ها برای بالاتر بردن ایمنی افرادی که ساکنان ساختمان هستند از این گونه درها استفاده می‌شود و علت آن نیز این است که این درها مانع از ورود آتش به داخل ساختمان و خانه افراد شود و یا اگر آتش سوزی داخل ساختمان اتفاق افتاده بود افراد بتوانند به سرعت از آن درب ها خارج شوند. نتیجه ای که گرفته می شود این است که این درب ها ایمنی بسیار بالایی دارند و برای ایمن بودن خود افرادی که در آن محل ساکن هستند می توان از این درب ها استفاده کرد.

کاربردهای درب ضد حریق

از جمله کاربردهای درب ضد حریق Fireproof door می توان به موارد مهم زیر اشاره نمود:

– یکی از انواع کاربرد درب های ضد حریق خروج اضطراری آن در ساختمان ها و یا برج ها و طبقات مسکونی میباشد.

– نوع دیگر کاربرد درب های ضد حریق استفاده این درب ها در نیروگاه های برق است.

– کاربرد دیگر درب ضد حریق بیمارستانی می باشد.

– درب خزانه ها و انبار ها نیز یکی دیگر از کاربردهای دربهای ضد حریق است.

نکاتی که در زمان خرید درب های ضد حریق باید به آنها توجه کرد

۱. اولین نکته ای که در زمان خرید این درب ها باید به آن توجه شود این است که باید این درب ها در برابر آتش و یا حرارت بسیار بالا بیشتر از یک ساعت بتوانند از خودشان مقاومت نشان بدهند.

۲. دومین نکته ای که اهمیت بسیار بالایی در این گونه درب ها دارد این است که ورق فولادی آنها باید ضخامت کافی را دارا باشد.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

 یراق آلات

دربهای ضد حریق انواع مختلفی دارند که از انواع آن می توان به درب های ضد حریق چوبی فلزی  و درب های ضد حریق شیشه ای اشاره کرد. یراق آلاتی که برای دربهای ضد حریق استفاده می شود بسته به درب مورد نظر یعنی درب چوبی یا فلزی یا شیشه‌ای با یکدیگر متفاوت هستند. جنس یراق آلاتی که در اینگونه درب ها استفاده می‌شود باید از نوع پنیک باشد تا بتواند در برابر آتش سوزی و حریق در این گونه درب ها کمک و کارایی داشته باشد.

دستگیره ها دو نوع می باشند که از انواع آن می توان به اهرمی و فشاری اشاره کرد. دستگیره ای که محبوبیت بیشتری از لحاظ عملکرد در بین این دو دستگیره دارد دستگیره فشاری است زیرا استفاده از آن راحت تر است و به همین دلیل محبوبیت بیشتری بین افراد دارد. دستگیره این گونه درب ها با توجه به رنگ درب و مدل آن میتواند تغییر رنگ داشته باشد.

باز کردن این درب ها با درب های دیگر متفاوت است و به این گونه است که دیگر برای باز کردن درب، احتیاجی به استفاده از دست نمی باشد و همین امر این امکان را به افراد می‌دهد که در مواقع ضروری و یا آتش سوزی با ضربه زدن پا به درب به سرعت باز شود و افراد می‌توانند آن محل را ترک کرده و خارج شوند.

دستگیره دربهای ضد سرقت در برابر حرارت و آتش مقاومت بسیار بالایی دارند و این امکان که در، بدون استفاده از دست باز بشود، یک امکان مثبت برای درب ضد حریق است که از جراحت و آسیب دیدن دست افراد جلوگیری می کنند.

از نکات دیگری که باید درب های ضد سرقت آن را دارا باشند، این است که درزگیر هایی که در این گونه درب ها استفاده می شود باید از انواع درزگیر هایی باشد که در دودبندها استفاده می‌شوند و عملکرد این درزگیرها نیز باید به این صورت باشد که در زمان آتش سوزی و یا بالا رفتن حرارت این درزگیرها باد کند و مانع از ورود و خروج آتش و محل شود.

اگر نکات گفته شده در درب های ضد حریق وجود داشته باشد این درب ها ایمنی افراد را تضمین می کنند و در مواقع آتش سوزی می تواند ایمنی جان افراد را تضمین کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *