ویژگی درب ضدحریق

ویژگی درب ضد حریق |درب ضد حریق مورد تایید آتش نشانی چه ویژگی های دارد؟

امروزه از درب ضد حریق برای ساخت و ساز استفاده می کنند. در واقع استفاده از این گونه درب ها جهت فراهم کردن آرامش و امنیت لازم است. همچنین در مصوبه های شهرداری استفاده از درب ضد حریق وجود دارد. با نصب این گونه از درب ها ایمنی بیشتری فراهم می شود. وجود درب ضد حریق و پله های اضطراری از ملزومات یک ساختمان می باشد. درب های ضدحریق تولید شده بایستی گواهی و تاییدیه اصالت فنی از آتش نشانی داشته باشند. در ادامه با ویژگی درب ضد حریق آشنا می شویم.

درب های ضدحریق در برابر شعله آتش و حرارت و دمای بالا مقاوم بوده و آن را به فضاهای بیرونی نظیر راهرو و طبقات دیگر انتقال نمی دهد. این نوع از درب ها تماما فلزی هستند. بدان معنا که چهارچوب رویه و یراق و لنگه درب از جنس فلز است و اشتعال نمی پذیرد.

برای ایجاد خاصیت ضدحریق، داخل لنگه این گونه از درب ها، شبکه های تقویت نصب می شود. درون لنگه درب ضد حریق از پشم سنگ نسوز استفاده می کنند به همین دلیل امکان اشتعال ندارند.

بیشتر بدانید : برای اطلاع از قیمت و انواع درب داخلی کلیک کنید.

درب ضد حریق مورد تایید آتش نشانی چه ویژگی های دارد؟

از ویژگی درب ضد حریق  می توان به مقاوم بودن در مقابل دما و حرارت بالا اشاره کرد. این گونه درب ها ایمنی بیشتری برای شما فراهم می کند.

امروزه تمامی مناطق  ایران دارای لوله کشی گاز و سیم کشی برق هستند به همین دلیل همواره در معرض خطر آتش سوزی هستند. در واقع تداخل این دو سبب ایجاد آتش سوزی می شود.

برخلاف عقیده افراد گاز به تنهایی نمی تواند احتراق ایجاد کند. وجود گاز به تنهایی، باعث ایجاد حس خفگی می شود. تولید در های ضد سرقت نجات دهنده جان بسیاری از افراد در زمان آتش سوزی است. درب های که به هیچ وجه شعله ور نمی شوند و در مقابل حرارت و دما بالا بسیار مقاوم هستند.

ایجاد حریق

همانطور که اشاره شده گاز به تنهایی عامل ایجاد احتراق نیست اما زمانی که فضایی از گاز اشباع شده باشد با یک جرقه کوچک آتش سوزی اتفاق می افتد. به همین دلیل همواره در برنامه های آموزشی تاکید می کنند، در صورتی که وارد محیط بسته ای شدید و بوی گاز را حس کردید به هیچ عنوان چراغ ها را روشن نکنید.

جالب است بدانید که گاز به تنهایی بو نداشته و تنها بدلیل بالا بردن امنیت برای گاز شهری بو نامطبوع تولید کرده اند تا فرد در کوتاهترین زمان متوجه بوی نامطبوع آن شود.

درب ضد حریق در هنگام آتش سوزی چه تاثیری دارد؟

همانطور که می دانید در هنگام آتش سوزی، وسایل چوبی به سرعت آتش می گیرند. با توجه به این که اغلب وسایل خانگی از جنس چوب هستند در نتیجه آتش به سرعت فضای خانه را در برمی گیرد. مهم ترین نکته در زمان آتش سوزی حفظ جان افراد منزل است. در هنگام وقع آتش سوزی درب ها جزو اولین موانعی می باشد که ورود و خروج را مشکل می کنند به همین دلیل برای حفاظت از جان و سلامتی بایستی به آن توجه داشت.

اغلب درب های که برای منازل مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد از جنس چوب است و به سرعت آتش می گیرد.در حقیقت مشکل اصلی آتش گرفتن درب نیست زیرا می توان مانند سایر وسایل چوبی درب را هم جایگزین کرد اما در صورتی که درب آتش گیرد و شعله ور شود یک مانع در زمان ورود و خروج است.

توجه داشته باشید که برای خروج از منزل بایستی از درب عبور کنید و اگر درب آتش بگیرد قطعا باعث ایجاد سوختگی عمیق می شود.

می توان برای جلوگیری از آتش گرفتن و شعله ور شدن درب ها از درب های آهنی استفاده کرد، اما آنچه مسلم است این است که درب های آهنی نمای زیبا درب چوبی را ندارند.

زیبایی ایکی از ویژگی درب ضد حریق می باشد. توصیه ما استفاده از درب های ضدحریق است که در عین زیبایی در برابر آتش و دمای بالا مقاوم هستند این گونه از درب ها مورد تایید آتش نشانی است.

در ادامه به اجزای تشکیل دهنده یک درب ضد حریق اشاره می کنیم.

 

 اجزای درب ضد حریق

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که ویژگی درب ضد حریق چیست؟ یک درب ضد حریق از چه اجزایی تشکیل شده که در مقابل آتش مقاوم است؟

درب از اجزای مختلفی نظیر چهارچوب، یشبکه داخلی، یراق آلات تشکیل شده است و در صورتی که تمامی این اجزا تک به تک ضدحریق باشد در نتیجه درب تولید شده از نوع ضد حریق است.

مقاومت درب های ضدحریق بنا بر جنس آن متفاوت است. در زمان خرید دربی را انتخاب کنید که توان و تحمل آن در مقابل آتش بالا باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *