درب سی ان سی

درب سی ان سی و انواع مدل های درب CNC

امروزه مهم ترین مسئله در عرصه تولیدات، کیفیت و سرعت می باشد. بنابراین تولییدگان به دنبال ماشین آلات و ابزارهای هستند که در کنار کیفیت، سرعت خود را افزایش دهند. دستگاه CNC نیز از جمله دستگاه های است که در صنعت تولیدات موثر بوده و در تولید درب های سی ان سی نقش دارد.

در واقع درب های CNC به وسیله دستگاه CNC  تولید می شوند. در ادامه به کارآیی دستگاه CNC ، طرح های تولید شده توسط این دستگاه می پردازیم. و ویژگی های درب های CNC  و کیفیت آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

در ابتدا با مفهوم CNC  آشنا می شویم.

بیشتر بدانید : برای اطلاع از قیمت و انواع در ضد سرقت با ما همراه باشید.

CNC چیست؟

CNC عبارت مخفف کلمه Computer numerical control می باشد. و به معنای کنترل عددی است. این ماشین در سال 1940 اختراع شده است. در ابتدا این دستگاها به وسیله کامپیوتر آنالوگ کنترل می شدند.

در حال حاضر دستگاه های CNC کاملا الکترونیکی است. این دستگاه به استفاده از دستورات کامپیوتر و روترها کار می کند.

نحوه کار دستگاه CNC بدین صورت است که بر روی سه محور X,Y,Z حرکت کرده و به صورت سه بعدی طرح های نظیر: خطوط صاف، محنی و دایره ترسیم می کند.

این وسیله دقت و سرعت قابل قبولی دارد و برای تولیدات انبوه بسیار مناسب است.

از این دستگاه برای ترسیم طرح بر روی مبلمان، درب، کمد و همچنین خوردو استفاده می شود.

مطالب مرتبت : درب ضد حریق

درب سی ان سی

برای ترسیم طرح و ایجاد نقش های متنوع بر روی صنایع چوبی می توان از دستگاه سی ان بهره گرفت.

نحوه ساخت درب

برای ایجاد نقش و نگار و ترسیمات بر روی درب ها ابتدا باید طرح مدنظر در برنامه های CAD طراحی شود. نرم افزار های Computer-aided Design این امکان را به شما می دهند تا طرح را به صورت سه بعدی ببینید و پس از طراحی به صورت یک پرینتر عمل کرده و طرح را بر روی درب اجرا می کند.

در واقع این کار برای زیبایی بیشتر درب ها انجام می شود. و امکان طراحی و ترسیم نقش و نگار ها بر روی انواع درب های چوبی نظیر: ام دی اف، پی وی سی و فلزی وجود دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه CNC متفاوتی برای چوب و فلز استفاده می شود.

انواع مدل درب سی ان سی

محبوب ترین متریال برای درب، چوب است. در واقع افراد برای زیبایی بیشتر درب چوب را انتخاب می کنند. درب های CNC با طراح ها و نقوش زیبا زیبایی بیشتری به محیط می بخشند.

برای طرح های خاص بایستی ضخامت پنل درب را در نظر بگیرید. به عبارتی دیگر برای طرح های برجسته بایستی ساختار درب کاملا چوب باشد.

اغلب درب های ارزان قیمت CNC، از کلاف چوب و هانیکام ساخته شده و به وسیله یک لایه HDF که طراحی CNC روی آن انجام شده، پوشیده می شود.

درب های ضد سرقت سی ان سی

درب های CNC  ضدسرقت ساختار متفاوتی دارند. این ساختار متفاوت وابسته به کیفیت و فرآیند ساخت می باشد.

متداول ترین نوع درب های ضد سرقت دارای هسته فلزی هستند و پنل و روکش چوبی دارند. و برای روکش می توان از طراح های سی ان سی بهره گرفت.

 

درب PVC با طرح سی ان سی

طراحی CNC بر روی این درب ها محدودیت داشته و تنها می توان طرح های را انتخاب کرد که ساده هستند و خطوط کمی دارند. عمق طرح ها بایستی کم باشد.

درب فلزی CNC

درب های فلزی مناسبترین متریال برای طراحی CNC می باشند. دستگاه های CNC  قابلیت ترسیم و طراحی های بسیار زیبا بر روی فلز را دارند و می تواند با طراحی بر روی درب های فلزی زیبایی کافی به آن ببخشند تا برای درب های ویلایی و حیاط مناسب باشد.

درب لیزری سی ان سی

درب های لیزری که به وسیله لیزر برش خورده اند. به عنوان درب پارکینگ و ویلا استفاده می شوند. برای این گونه درب ها دستگاه سی ان سی مته ندارد و برای طراحی و ترسیم از پرتو لیزری که متمرکز شده است استفاده می کند.

این روش ظریف تر است و طرح های اجاره شده زیبا هستند.

کنده کاری درب

کنده کاری های که با دست انجام می شود نوعی هنر بود و بسیار با ارزش است. و مسلما زیبایی بیشتری نسبت به درب های طراحی شده با CNC  دارند. اما کنده ماری با دست زمان زیادی می برد و به صرفه نیست. علاوه بر به صرفه بودن درب CNC این گونه طراحی ها برای درب های کلاسیک مناسبتر است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *